در این مقاله میخوانید...

فولاد CK45، نام یکی از آلیاژهای آهن است که با کربن ترکیب می‌شود. از آنجایی که کربن سبب انعطاف‌پذیری آهن می‌شود، آن را زمانی به کار می‌برند که بخواهند از محصول نهایی تولیدشده در صنایعی مانند خودروسازی استفاده کنند. همان طور که اشاره کردیم، هر آهنی بنا بر کاربردی که دارد با کربن آمیخته می‌شود؛ از این رو فولاد به سه دسته‌ی کم‌کربن، کربن متوسط و پُرکربن تقسیم می‌شود. فولاد CK45 از دسته‌ی فولادهایی با کربن متوسط است که سبب شده از آن در ساخت میلگرد، ورق و تسمه استفاده کنند. در ادامه‌ی این مقاله به توضیح درباره‌ی هر یک از این محصولات، ویژگی‌ها و کاربردهای این نوع فولاد پرداخته‌ایم. تا انتها با ما همراه باشید.

 

فولاد CK45 چیست؟

این فولاد از متداول‌ترین و در دسترس‌ترین فولادهای موجود است و کارایی فراوانی دارد. استیل CK45 به دو صورت نرمال و ماشینکاری، تولید شده و طی فرآیند نورد گرم، ساخته می‌شود. در ساختار این فولاد، عناصر دیگری مانند سیلسیُم و منگنز به ترتیب 0.25 و 0.65 درصد وجود دارد.

 

ویژگی‌های فولاد CK45 چیست؟

فولاد CK45 دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. این فولاد در برابر ضربه، کشش و اصطحکاک مقاوم بوده و برای عملیات حرارتی مختلف، مناسب است.

با این که این فولاد از جوش‌پذیری خوب و مناسبی برخوردار است، اما با توجه به میزان کربن و منگنزی که دارد، فرآیند جوشکاری روی آن باید با دقت زیادی انجام شود تا فولاد، دچار مشکلاتی از جمله سختی و ترک‌خوردگی نشود.

فرآیند تولید فولاد CK45 به این صورت است که دو عنصر کربن و منگنز در کوره‌های آلیاژسازی به آهن مذاب (با درصدهای مشخصی که پیش از این گفتیم) اضافه شده و با روش ریخته‌گری پیوسته، محصول نهایی در اَشکال مختلفی تولید می‌شود.

 

خواص مکانیکی فولاد CK45

همان طور که پیش از این گفته شد، فولاد CK45 دارای خواص و ویژگی‌های منحصر به فردی است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استحکام کششی به میزان ۵۸۵ مگاپاسکال نسبت پواسون ۲۹
  • دمای سختی به میزان ۸۲۰ تا ۸۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد
  • دمای آنیلینگ به میزان ۶۵۰ تا ۷۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد
  • دمای آهنگری تا ۱۱۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد
  • افزایش طول به میزان ۴ تا ۱۷ درصد

 

کاربردهای فولاد CK45 چیست؟

کاربرد فولاد CK45 بر اساس خواص و ویژگی‌هایش متنوع است و سبب شده که از آن در تهیه‌ی ابزار و ساخت وسایل مختلف به کار گرفته شود. از مهم‌ترین کاربردهای این نوع فولاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابل استفاده در صنایع مختلف، مانند پتروشیمی، نفت و همچنین صنعت خودروسازی (ساخت خودروهای سبک و سنگین)
  • برای ساخت قطعاتی مانند: میل‌لنگ، میله‌های متصل‌کننده، شِفت، بوش، اکسل، چرخنده‌ی کوچک و …
  • ساخت ابزارهای دستی، انبردست، چکش، میخ، پیچ، چاقوی آهنی و دندانه‌دار
  • ساخت ابزاری مانند گاوآهن و سایر ابزار مرتبط با آن
امتیاز دهید post
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

فولاد CK45 دیدگاه

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است