ترمکس ( QUENCHING BOXES )

عملیات ترمو مکانیکی که به ترمکس نیز معروف است، فرایند تولید میلگرد فولادی با استحکام بالا است که به‌عنوان میلگرد ترمکس شناخته می‌شود. بدین منظور، میلگرد فولادی تولید شده در فرایند نورد گرم را از آب می‌گذرانیم.

تکنولوژی QST که مخفف شده عبارت Quenched and Self-Tempered به معنی کوئنچ و خود تمپری شده است، این تکنولوژی برای افزایش استحکام میلگرد آجدار به‌منظور سهولت در ساخت ساختمان‌های بزرگ، می‌باشد.

این تکنولوژی به‌صورت یک فرایند درون خطی در واحد نورد گرم میلگرد است و هدف آن رساندن مقاومت تسلیم میلگرد به 500 نیوتن بر مترمربع هست. تکنولوژی QST سبب شد تا برای تولید میلگردهایی با مقاومت تسلیم بالا نیاز به تغییر در ترکیب شیمیایی فولاد تولید شده نباشد.‌

استفاده از فناوری QST در تولید میلگرد و عدم استفاده از آلیاژسازی (برای تولید میلگردهای مقاوم در برابر زلزله نیاز است) برای تولید میلگرد مورد استفاده به‌عنوان آرماتور سبب شد تا هزینه‌های آلیاژسازی، نیروی انسانی و در کل هزینه تولید فولاد مصرفی در تولید میلگرد کاهش یابد.

ترمکس مورد پیشنهاد به‌صورت سه لاینه می‌باشد و یک راه به‌صورت رزرو برای آینده تعبیه شده است. طول آن 14 متر بوده که نهایتا برای سرعت خطی 13.5 متر بر ثانیه توانایی مقاومت در برابر فشار زیاد تولید می‌شوند؛ طی فرایند تولید، “سرد کردن ناگهانی” میلگردهای داغ با استفاده از آب، یک گام مهم است که پرداخت ترمو مکانیکی میلگردها را میسر می‌سازد و کیفیت آن را بسیار بهبود خواهد بخشید.

ترمکس ELMAS MACHINE با فولادهای مرغوب و مناسب این تایپ بر اساس استانداردهای بین‌المللی طراحی و تولید می‌شوند که دارای مقاومت و استحکام بالایی در برابر فرسایش و خوردگی می‌باشد. با توجه به طراحی ساده و ساخت قوی، ترمکس ساده و ایمن است. سیستم‌های کوئنچ در کارخانه‌های نورد گرم برای محصولات میلگرد استفاده می‌شود تا با اعمال آب تحت فشار از طریق یک سیستم نازل مخصوص، استحکام و سختی تولید را افزایش دهد.

طراحی سیستم ترمکس با توجه به نیاز و نوع نورد گرم بسته به طول و تعداد نازل‌ها (مانند 2 راه، 3 راه، 4 راه) و سرعت خط تولید قابل تعیین هستند.